Zafascynował nas pomysł na tę wyprawę i energia osób, które doprowadziły do jej realizacji. Dlatego AdrenaLTika była na całej trasie z hasłem „Jedź w kasku, wróć z głową!”. 13 dni, ponad 2000 km na motocyklach, widoki zapierające dech w piersiach! Grupa 14 osób na przełomie sierpnia i września wybrała się motocyklami na pięć najwyżej położonych, przejezdnych przełęczy górskich w Himalajach.

Przeczytajcie relację Kate:

Po odbiorze motocykli i krótkiej odprawie pierwszego dnia przejechaliśmy krótki odcinek (ok. 100 km), żeby zapoznać się z warunkami panującymi na drogach i oswoić się z motocyklami oraz lewostronnym ruchem ulicznym, gdzie klakson zastępował kierunkowskazy. To szok dla Europejczyków. Kolejnego dnia czekało nas pierwsze wyzwanie, trasa Leh-Hunder, a po drodze najwyżej położona, przejezdna przełęcz w Himalajach – Khardung La (5 359 m n.p.m.). Dociekliwi doczytają, że najwyższa jest SemoLa, ale ona leży w Chinach i tak łatwo dostać się do niej nie można. Na zakończenie dnia Nubra Valley i przejazd wzdłuż najwyżej położonej pustyni Hundar Sand Dunes. Ciekawymi miejscami na trasie były też jeziora: Pangong Tse na granicy z Chinami, z lustrem wody na wysokości 4 350 m n.p.m., i Tsomoriri z lustrem wody wynoszącym 4 595 m n.p.m oraz Tso Kar oraz przełęcze: Chang La (5 360 m n.p.m.), Taglang La (5 328 m n.p.m.) i Fotula Top (4 108 m n.p.m). Byliśmy też w miastach Leh, Kargil oraz Padum.

Najtrudniejszą była dla nas trasa Kargil-Padum w krainie Zanskar. Mieliśmy do przejechania 245 km, z czego ponad 180 km po bardzo trudnych, nieutwardzonych drogach. Ten dzień dał się nam i naszym motocyklom mocno we znaki. Powrót postanowiliśmy podzielić na dwa etapy z noclegiem.

Według mnie najpiękniejszy odcinek himalajskiej podróży to kanion rzeki Indus. Odcinek Kargil-Saspul wiodący przez Batalik to tzw. Indus Valley Road. Nasze marzenie zostało spełnione – Himalaje są warte zobaczenia nie tylko z perspektywy motocykla. Widoki zapierające dech w piersiach i bardzo przyjaźni mieszkańcy. Każdy odkryje tam coś pięknego, co pozostanie w pamięci na długo.